Proč je kvalitní databáze důležitá

Kvalitní databáze kontaktů je pro úspěšný e-mailový marketing klíčová. Základem jsou aktivní odběratelé a vysoká míra otevření a prokliků a co nejmenší míra neaktivních kontaktů. 

Kdo je aktivní odběratel?

Ten, kdo si Váš e-mail rozklikne, přečte a případně reaguje na Vaše nabídky. To nejhorší, co pro svou e-mailovou kampaň můžete udělat, je koupit si databázi kontaktů, které nejsou cílovou skupinou Vašich emailů.

Pomineme-li to, že koupě takového seznamu není úplně legální, s největší pravděpodobností půjde v drtivé většině o kontakty, které jsou falešné, neaktivní a Vaše stávající, ale i budoucí kampaně tím akorát velmi utrpí z pohledu doručitelnosti

Pokud Váš seznam kontaktů roste, ale míra prokliků a otevření je nízká, je velmi pravděpodobné, že Vaše databáze kontaktů potřebuje vyčistit. Pro zjištění kvality a aktivity e-mailových adres ve Vašich seznamech už dnes existuje mnoho dostupných nástrojů. Pro snazší výběr Vám nabízíme přehledné srovnání těch nejčastěji používaných.

Název Výhody Nevýhody
ZeroBounce
kontroluje spamové pasti, e-maily, které byly tvrdě odmítnuté a adresy, které označují e-maily jako spam. Rovněž odstraňuje falešné a chybně napsané e-mailové adresy
– bezplatná zkušební verze, můžete každý měsíc poslat 15 000 e-mailů na 5 000 kontaktů ze seznamu. – v porovnání s konkurencí vysoká cena
Mailfloss
detekuje neplatné adresy, dočasné e-maily, duplicitní e-maily a spamové pasti. Rovněž odstraňuje tvrdě odmítnuté e-maily a ověřuje syntaktické chyby.
– 30 denní záruka vrácení peněz – 7 denní bezplatný zkušební provoz je k dispozici pouze pro podporované poskytovatele e-mailových služeb.
Mailercheck
Platforma Mailerchecku kontroluje neaktivní poštovní schránky, překlepy, jednorázové emailové schránky, syntaktické chyby a další.
– garantovaná přesnost více jak 98% – pouze 100 ověřených e-mailů ve zkušební bezplatné verzi.
EmailListVerify
provádí celou řadu různých kontrol k určení a odstranění neplatných e-mailových adres ze seznamu. E-maily spojené s neplatnými nebo neaktivními účty jsou odstraněny, stejně jako dočasné a duplicitní e-maily.
Nástroj také kontroluje nevyžádanou poštu, chyby syntaxe a e-maily s vysokou mírou okamžitého opuštění.
– jednoduchý a intuitivní nástroj

– dobrá zákaznická podpora

– vysoká cena, chybí cenová flexibilita
Clearout
Clearout detekuje špatné e-maily několika způsoby. Odstraňuje duplicitní e-maily, tečky z e-mailů, dočasné e-maily a podúčty. Rovněž identifikuje a odstraňuje spamové pasti a e-maily z domén na černé listině.
– přesnost více jak 98%
– bezplatná verze pro ověření 100 e-mailů
– kvalitní zákaznický servis
– pouze 100 ověřených e-mailů ve zkušební bezplatné verzi.
Neverbounce
primárně nabízí hromadný seznam e-mailů a ověření jedním e-mailem. Dělá to ověřováním poštovních serverů a odstraněním duplicitních e-mailů a syntaktických chyb. Dokonce kontroluje, zda jsou domény aktivní a zda určité e-maily byly či nebyly na černé listině.
– bezplatná zkušební verze pro analýzu a ověření 1 tisíce e-mailů
– kvalitní zákaznický servis
– v porovnání s konkurencí vysoká cena

– v porovnání s konkurencí nižší přesnost

Email Checker
Proces ověření nástroje odstraní e-mailové adresy s neplatnými doménami a syntaktickými chybami. Dočasné e-maily budou také odstraněny a budou opraveny chyby a překlepy.
Příkladem může být oprava „gmail.cm“ na „gmail.com“. Také detekuje e-maily s vysokou mírou okamžitého opuštění a odstraňuje je ze seznamu.
– jeden z nejdůvěryhodnějších poskytovatelů služeb čištění e-mailových seznamů od hlavních značek na webu

– bezplatný zkušební provoz na 7 dní

– přívětivé uživatelské prostředí

– kvalitní zákaznický servis

– pouze 100 ověřených e-mailů ve zkušební bezplatné verzi.
Hunter
Jeho primární funkce Vám umožňuje najít e-mailové adresy pro potenciální zákazníky na základě vyhledávání domén a vyhledávání podle jména a příjmení a e-mailové adresy. Nástroj pro ověření e-mailu detekuje neplatné e-maily, dočasné e-maily, e-maily na černé listině a tvrdě odmítnuté e-maily.
– uživatelsky snadný nástroj – nízká přesnost vyhledávání

– vysoká cena v porovnání s konkurencí

– pouze 25 ověřených e-mailů ve zkušební bezplatné verzi.

Není cílem rozesílat e-maily na co největší počet kontaktů. Správným postupem je posílat e-maily kvalitním a aktivním příjemcům.

O databázi je ale nutné pečovat, a to nejen získáváním nových kontaktů, ale také mazáním starých, neaktivních nebo nekvalitních odběratelů. V neposlední řadě Vás posílání e-mailů na neaktivní adresy stojí dost peněz a snižujete si tím doručitelnost svých e-mailových kampaní.

A pokud se Vám odběratel odhlásí, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Je určitě lepší, když se odběratel sám odhlásí, než když budou Vaše e-maily končit ve spamu. To pro Vaši doménovou reputaci není zrovna přínosem.

Proč databázi čistit?

Odpověď je velmi jednoduchá. Kvalitní adresa = doručený a přečtený e-mail = lepší výsledky Vašich kampaní. V případě e-mailových kampaní je tedy vždy rozumné stavět kvalitu před kvantitu. 

Použitím nástrojů pro ověřování e-mailů dojde k prohledání Vašeho emailového seznamu. Tyto nástroje používají různé způsoby kontrol k odstranění neplatných nebo nebezpečných e-mailů. Konečným výsledkem je vyšší míra doručitelnosti než dříve a ochrana reputace Vašeho e-mailového serveru.

Další články v kategorii Práce se seznamem odběratelů najdete zde.